עליי image

איך הכל התחיל
לפני כ- 25 שנים למדתי פסיכולוגיה התפתחותית. אחד הנושאים שריתקו אותי יותר מכל היה הקשר עם הדמות המשמעותית שאנחנו פוגשים עם לידתנו. מה שמתאפשר ומה שמתערער במפגש הראשוני והאינטימי הזה בין ילד להורה.
בסיום הלימודים נחרדתי מהאפשרות שאטפל או אלווה אנשים באנושיותם, וברחתי כל עוד נפשי בי למגזר העסקי.
אבל קארמה חמודה לא ויתרה לי ומשכה אותי כמו פרפר אל אש ללימודי תואר שני בניהול מו״מ ויישוב סכסוכים. ושוב, באופן קוסמי שכזה, התחלתי חוקרת לתיזה ואח״כ לדוקטורט, את האופן שבו מתפתחים בנו כישורי ניהול קונפליקטים, דרך הקשר המשמעותי הראשון עם אותה דמות משמעותית - אמא, אבא או אחרת.
ממזרה קארמה, כבר אמרתי?

עם ירידת המים ולידת התאומים שלי נשטף לדרכו גם הדוקטורט, ואני המשכתי במעלה ההר שבמגזר העסקי, משאירה מאחור כל זכר לאש שבערה חלושות מבפנים. באמת? לא...
למדתי גישור ואח״כ אימון וכשקארמה ראתה שאני אגוז קשה לפיצוח, היא עברה לנשק יום הדין ופירקה בסערת צונאמי את חיי.

המשבר
באופן מופלא, קארמה פירקה את חיי בזירה הכי מדממת של ״אוקינוס כחול״, זירת הניכור ההורי. זירה כואבת ואכזרית, ובו-זמנית כזו שבקושי היה קיים אודותיה מחקר, ידע, הכרה, ורחמנא ליצלן מומחים.
מצאתי את עצמי נאלצת לעבור מהר מרסיסי תיאוריה, שאספתי מרחבי הרשת הגלובלית, אל מעשה. יוצרת יש מאין מציאות עבורי ועבור ילדיי, שגם בתנאים הקשים של חיינו ולמרות הנתק הארוך שחווינו, היתה בה תקווה.

השליחות שלי
המציאות הקשה של חיי האישיים וזו של ילדים, הורים וסבים יקרים שפגשתי בדרך, חברי וחברותיי למסע ולמשא, ריככה את כל ההתנגדויות שהיו בי. ובמערבולת הזו, מבלי לשים לב, מצאתי את עצמי מתמסרת.

מתמסרת להשבת הקשר המשמעותי עם ילדי, מתמסרת להקמת העמותה למניעת ניכור הורי בישראל, מתמסרת ללימודי פסיכותרפיה וטיפול זוגי ומשפחתי, מתמסרת להשמעת קול המשפחות המתמודדות באופן ציבורי ונחוש, מתמסרת למחקר וללמידת הנושא לעומקו, מתמסרת לעשיה גלובלית בשיתוף פעולה עם אנשי המקצוע המובילים בעולם.ובעיקר, מתמסרת לטיפול בנפגעי התופעה - הורים וילדים יקרים ואוהבים מאוד, שאיבדו באחת את הקשר הטבעי והחם, זה שהיה להם לפני תהליך הפרידה והגירושין.

במסגרת עשייתי המקצועית אני חברה כיום במספר ארגוני מומחים ישראליים ובינלאומיים:
PASG קבוצת מחקר גלובלית
Change for Children ארגון רב תחומי ובינלאומי לילדים נפגעי ניכור והתעללות נפשית
IAPAC האקדמיה הבינלאומית לטיפול בילדים המתמודדים עם הפרעות, נתק קשר וניכור
באיגוד הישראלי הרב תחומי לפסיכותרפיה
אמפטי"ה - הפורום הפסיכולוגי לייעוץ, הדרכה וטיפול להורים

בהשכלתי
B.A היבטים התפתחותיים בגיל הרך, אוניברסיטת תל אביב
M.A ניהול ויישוב סכסוכים, אוניברסיטת בר אילן
הסמכה בפסיכותרפיה וייעוץ אקזיסטנציאליסטי, מכללת סמינר הקיבוצים
הכשרה בטיפול במשפחות המתמודדות עם הפרעות, נתק קשר וניכור, Family Separation Clinic (אנגליה)
הכשרה קלינית בטיפול הורה-ילד על רקע טראומת היקשרות (DDP), המכללה האקדמית תל אביב
הכשרה בטיפול אינטגרטיבי בילדים נפגעי חרדה וטראומה, נט"ל
הכשרה בטיפול דיאלקטי התנהגותי (DBT), מכון שילובים
הסמכה בגישור, אוניברסיטת בר אילן
התמחות בטיפול זוגי ומשפחתי מבוסס מובחנות, המרכז לפסיכותרפיה אינטגרטיבית הרצליה


מה נמצא באתר שלי
פוסטים ומאמרים בנושא הפרעות קשר, ניתוקים וניכור הורי, טיפים ותובנות למשפחות המתמודדות ולאנשי מקצוע העוסקים בתחום, המלצות על מומחים בינלאומיים מהם למדתי, אירועים שאני עורכת וכן פרקים מהבלוג הפרטי שלי, בו מתוארות חוויות אישיות מתקופת ההתמודדות עם ניכור ילדיי.

לעיונך, טורים שלי וכתבות בעיתונות בנושא:
מאמר דעה בעיתון "גלובס"
מאמר דעה באתר "המקום הכי חם בגיהינום"
מאמר דעה ליום המודעות הבינלאומי לניכור הורי באונלייף
מאמר דעה במעריב
כתבה על התוכנית "עוד נפגש" בנושא ניתוקי קשר על רקע גירושין ופרידה בYnet

וערוץ היוטיוב שלי ובו סרטוני הדרכה  ענבל שני גרינברג - ניכור הורי מנצחים באהבה

ולסיום,
אם את או אתה הורה, שעד לא מזמן ניהל קשר קרוב וחם עם הילד שלך ועכשיו הוא דוחה אותך, מסרב לדבר איתך, ממדר אותך או אפילו מנתק אותך ואת בני משפחתך מחייו.
אם מציפים אותך תחושות של אובדן, שברון לב, חוסר אונים ותסכול. אם העולם שלך מתפרק ואין מי שמבין מה עובר עליך או מצליח לעזור - ייתכן שמדובר בתופעה המכונה ניכור הורי.
לפני מספר שנים אני הייתי במצב שלך. וכנגד כל הסיכויים הצלחתי לשקם את הקשר עם ילדיי והיום אני מלווה הורים, ילדים ובני משפחה מתמודדים כמוך. למרות חוסר האונים והאתגר הגדול רוצה להעניק לך תקווה, כי ניכור הורי מנצחים באהבה.

חיבוק חם,
ענבל