עליי


 עליי

איך הכל התחיל
לפני למעלה מ- 20 שנה למדתי פסיכולוגיה התפתחותית. אחד הנושאים שריתקו אותי יותר מכל היה הקשר עם הדמות המשמעותית שאנחנו פוגשים עם לידתנו. מה מתאפשר ומה מתערער במפגש הראשוני והאינטימי הזה.
בסיום הלימודים נחרדתי מהאפשרות שאטפל או אלווה אנשים באנושיותם, וברחתי כל עוד נפשי בי למגזר העסקי.
אבל קארמה חמודה לא ויתרה לי ומשכה אותי כמו פרפר אל אש ללימודי תואר שני בניהול מו״מ ויישוב סכסוכים. ושוב, באופן קוסמי שכזה, התחלתי חוקרת לתיזה ואח״כ לדוקטורט, את האופן שבו מתפתחים בנו כישורי ניהול קונפליקטים, דרך הקשר המשמעותי הראשון עם אותה דמות משמעותית - אמא, אבא או אחרת.

ממזרה קארמה, כבר אמרתי?
עם ירידת המים ולידת התאומים שלי נשטף לדרכו גם הדוקטורט, ואני המשכתי במעלה ההר שבמגזר העסקי, משאירה מאחור כל זכר לאש שבערה חלושות מבפנים. באמת? לא... למדתי גישור ואח״כ אימון וכשקארמה ראתה שאני אגוז קשה לפיצוח, היא עברה לנשק יום הדין ופירקה בסערת צונאמי את חיי.

המשבר
באופן מופלא, קארמה פירקה את חיי בזירה הכי מדממת של ״אוקינוס כחול״, זירת הניכור ההורי. זירה כואבת ואכזרית, ובו-זמנית כזו שבקושי היה קיים אודותיה מחקר, ידע, הכרה, ורחמנא ליצלן מומחים.
מצאתי את עצמי נאלצת לעבור מהר מרסיסי תיאוריה, שאספתי מרחבי הרשת הגלובלית, אל מעשה. יוצרת יש מאין מציאות עבורי ועבור ילדיי, שגם בתנאים הקשים של חיינו ולמרות הנתק הארוך שחווינו, היתה בה תקווה.

השליחות שלי
המציאות הקשה של חיי האישיים וזו של הורים וסבים יקרים שפגשתי בדרך, חברי וחברותיי למסע ולמשא, ריככה את כל ההתנגדויות שהיו בי. ובמערבולת הזו, מבלי לשים לב, מצאתי את עצמי מתמסרת.

מתמסרת להשבת הקשר המשמעותי עם ילדי, מתמסרת להקמת העמותה למניעת ניכור הורי בישראל, מתמסרת ללימודי פסיכותרפיה, מתמסרת להשמעת קול המשפחות המתמודדות באופן ציבורי ונחוש, מתמסרת למחקר וללמידת הנושא לעומקו, מתמסרת לעשיה גלובלית בשיתוף פעולה עם אנשי המקצוע המובילים בעולם.

ובעיקר, מתמסרת לטיפול בנפגעי התופעה, הורים וילדים יקרים ואוהבים מאוד, שאיבדו באחת את הקשר הטבעי והחם, זה שהיה להם לפני תהליך הפרידה והגירושין.

במסגרת עשייתי המקצועית אני חברה כיום במספר ארגוני מומחים בינלאומיים:
PASG קבוצת מחקר גלובלית
Change for Children ארגון רב תחומי ובינלאומי לילדים נפגעי ניכור והתעללות נפשית
IAPAC האקדמיה הבינלאומית לטיפול בילדים המתמודדים עם ניכור
Contemporary Family Magazine ירחון בינלאומי למשפחות ואנשי מקצוע

מה נמצא באתר שלי
פוסטים ומאמרים בנושא ניכור הורי, טיפים ותובנות למשפחות המתמודדות ולאנשי מקצוע העוסקים בתחום, המלצות על מומחים בינלאומיים מהם למדתי, אירועים שאני עורכת וכן פרקים מהבלוג הפרטי שלי, בו מתוארות חוויות אישיות מתקופת ההתמודדות עם ניכור ילדיי.

לעיונך, טורים שפרסמתי בעיתונות בנושא:
מאמר דעה בעיתון "גלובס"
מאמר דעה באתר "המקום הכי חם בגיהינום"
מאמר דעה ליום המודעות הבינלאומי לניכור הורי באונלייף
מאמר דעה במעריב

וערוץ היוטיוב שלי ובו סרטוני הדרכה  ענבל שני גרינברג - ניכור הורי מנצחים באהבה

ולסיום,
אם את או אתה הורה, שעד לא מזמן ניהל קשר טבעי ואוהב עם הילד שלך ועכשיו הוא דוחה אותך, מסרב לדבר איתך, ממדר אותך או אפילו מנתק אותך ואת בני משפחתך מחייו.
אם מציפים אותך תחושות של אובדן, שברון לב, חוסר אונים ותסכול. אם העולם שלך מתפרק ואין מי שמבין מה עובר עליך או מצליח לעזור - ייתכן שמדובר בתופעה המכונה ניכור הורי.
לפני מספר שנים אני הייתי במצב שלך. וכנגד כל הסיכויים הצלחתי לשקם את הקשר עם ילדיי והיום אני מלווה הורים מתמודדים כמוך. למרות חוסר האונים והאתגר הגדול רוצה להעניק לך תקווה, כי ניכור הורי מנצחים באהבה.

אני כאן בשבילך לכל שאלה, ייעוץ, תמיכה ואפילו חיבוק,
ענבל